9618112 COMO FLEX 0364mm PC 1x120-200W 100° 21500-34000lm
Reference 9618112
COMO FLEX 0364mm PC 1x120/160/200W 100° 21500/28000/34000lm, 4000K, class I, without TW. COMO FLEX LED high bay luminaire – flexible, versatile and efficient. All-in-one luminaire with variable light characteristics, compact design and easy installation. Robust materials, low glare, durable. Five variants combine to create a versatile COMO FLEX. Ideal for industry, logistics and complex installations.
- All-in-one LED high bay
- Aluminium alloy housing, white powder-coated
- 3 beam angles with moulded lenses by rotating the cover
- Maximum flexibility thanks to multi-lumen
- 3 power levels thanks to dip switch
technical data
| Ausstrahlwinkel | 100 ° |
|---|---|
| REACH (EN) | No |
| Marktkennzeichen | CE |
| Länge | 364 mm |
| Multi-Lumen (EN) | Yes |
| IP Schutzart | IP65 |
| IK Schlagfestigkeit | IK08 |
| Interchangeability of operating device | not exchangeable |
| Interchangeability of light source | yes, by qualified person |
| Through-wiring | without |
| Outdoor area | Protected outdoor area* |
| Protection class | class I |
| Abmessungen (L x B x H) | 364 x 364 x 150 mm |
| Dimmable/Controllable | Multilumen |
| Temperaturbereich | -30 … +50 °C |
| Versorgungsspannung | AC |
| Nennspannung / Frequenz | 220–240V 0/50/60 Hz |
| Vandalism protection | No |
| Animal husbandry | not suitable |
| Umgebungstemperatur (min) | -30 °C |
| Umgebungstemperatur (max) | 50 °C |
| Lichtstrom | 21500 lm 28000 lm 34000 lm |
| Leistung | 120 W 160 W 200 W |
| Lichtausbeute | 170 lm/W |
| Farbtemperatur | 4000 K |
| Farbwiedergabe Ra | 80 |
| Farbtoleranz (SDCM) | 5 |
| Blendbewertung (UGR 4H 8H) | 27.5 / 27.5 |
| Lebensdauer L70B50 (@Ta 25°C) | 163753 h |
| Lebensdauer L80B50 (@Ta 25°C) | 103457 h |
| Lebensdauer L90B50 (@Ta 25°C) | 50272 h |
| Lebensdauer L70B10 (@Ta 25°C) | 149671 h |
| Lebensdauer L80B10 (@Ta 25°C) | 94784 h |
| Lebensdauer L90B10 (@Ta 25°C) | 46369 h |
| Lebensdauer L70B50 (@Ta max) | 163753 h |
| Lebensdauer L80B50 (@Ta max) | 103457 h |
| Lebensdauer L90B50 (@Ta max) | 50272 h |
| Stoßspannungsfestigkeit L/N-PE | 6.0 kV |
| Energieeffizienzklasse Lichtquelle | B |
| Leitungsschutz B16A | 9 |
| Leitungsschutz C16A | 11 |
| emergency lighting suitability | no |
| Producer guarantee | 3 Years |
| D marking | Yes |
Tender text
Flexible High Bay COMO FLEX 0364mm PC 1x120/160/200W 100° 21500/28000/34000lm 4000K, class I, without TW. COMO FLEX LED high bay luminaire – flexible, versatile and efficient. All-in-one luminaire with variable light characteristics, compact design and easy installation. Robust materials, low glare, durable. Five variants combine to create a versatile COMO FLEX. Ideal for industry, logistics and complex installations. Item number: 9618112 GTIN: 4018098477457 Technical details/specification: Cover made of PC - Polycarbonate; Housing made of Aluminium white; 220–240V 0/50/60 Hz; Energy efficiency class B; Number of light sources / LED rows: 1; IP65; Through-wiring in mm²: without; Dimensions: LxWxH: 364mm x 364mm x 150mm; Diameter: 364.2mm

